Milyen hatással lehet egy irodalmi szereplő a gondolkodásunkra, érzelmeinkre vagy akár a viselkedésünkre?

A „Tüskevár Matulája – A példakép szerepe és ereje a neveléstudományban” című esemény során Fekete István klasszikus regényének egyik legismertebb szereplőjére, Matula bácsira fókuszáltunk, hogy mélyebb betekintést nyerjünk a példaképek nevelő erejébe és hatásába. A beszélgetés központjában Arisztotelész filozófiájának alapvető gondolatai álltak, amelyek szerint a példaképek meghatározó szerepet játszanak az egyén erkölcsi és mentális fejlődésében.

Matula alakja nem csupán a természet és az egyszerű élet szeretetét közvetíti, hanem olyan mély emberi és erkölcsi mintázatokat is, amelyek hatással vannak a fiatalok gondolkodására és érzelmi érzékenységére. Matula erkölcsi elvei és tanításai nemcsak nevelési szempontból, hanem emberi értékek tekintetében is példát mutatnak, amelyek segíthetnek a mai generáció számára is.

A rendezvényen Dr. Nemes László filozófus gondolatokat osztott meg a példakép erejéről, míg Setényi János, a Tanuláskutató Intézet igazgatója a nevelési és tanulási folyamatok szempontjából világította meg a példaképek szerepét. Gesztesi Máté filmíró és az ORZSE doktorandusza irodalmi részletek felolvasásával idézte meg a Tüskevár világát, és a Matula alakját, miközben kérdéseivel vezette a beszélgetést, elősegítve a résztvevők elmélyült gondolkodását.

A délután során a résztvevők és a közönség közösen gondolkodhattak arról, hogy milyen példaképekre van szükség a mai világban, és hogy mit tanulhatunk egy több mint fél évszázada született regény hőseitől. A beszélgetés segített abban, hogy új fényben lássuk a klasszikus irodalmi alkotásokat, és megértsük azok modern relevanciáját a nevelés és a társadalom formálása szempontjából.