A hétvégén került megrendezésre a Tanuláskutató Intézet Tavaszi Akadémiája, amely a szakmai tartalmak gazdag kínálata mellett a közösségépítésre és kulturális élményekre is nagy hangsúlyt fektetett. A program helyszíne ezúttal Esztergom volt, amely történelmi környezetével méltó keretet biztosított az eseményhez.

A szakmai előadások során kiemelt figyelmet kapott a felsőoktatás helyzete és jövője, a hallgatók jólétének támogatása, valamint a nemzetközi mérések tanulságai.? „Az igazság nyomában a felsőoktatásban” című előadásában Dr. Joanna Williams arra világított rá, hogy a felsőoktatásnak alapvető feladata az igazság keresése és a kritikai gondolkodás ösztönzése. Az előadás során élénk párbeszéd alakult ki arról, hogyan őrizhetjük meg az egyetemek szellemi szabadságát a 21. század kihívásai közepette.

? A PARIPA program tapasztalatait Dr. Simon Vilmos osztotta meg a hallgatósággal, bemutatva a program elmúlt nyolc évének legfontosabb eredményeit. Kiemelte, hogyan segítette a program a hallgatók személyes és szakmai fejlődését, és milyen módszerekkel lehet a jövőben még hatékonyabbá tenni a tehetséggondozást.

? Az egészségfejlesztés a felsőoktatásban is napirendre került: Sándorné Dinnyés Katalin előadásában a testi és lelki jóllét fontosságára, valamint a hallgatók mentális egészségének támogatási lehetőségeire hívta fel a figyelmet. Konkrét példákkal és bevált gyakorlatokkal mutatta be, hogyan lehet az egészségmegőrzést beépíteni a mindennapi egyetemi életbe.

? Nemzetközi mérések tanulságai címmel Szakos Enikő elemezte a TIMSS és ICILS felmérések eredményeit, feltárva, hogy a magyar oktatási rendszer milyen erősségekkel rendelkezik, és hol van szükség fejlesztésekre. Az előadás hasznos támpontokat adott a hazai oktatáspolitika számára is.

A gazdag szakmai programot kulturális felfedezések is színesítették: ellátogattunk Esztergom nevezetességeihez, köztük a páratlan gyűjteménnyel rendelkező Keresztény Múzeumba, valamint egy hangulatos városi sétán is részt vettünk, amely során Esztergom történelméről és kulturális örökségéről hallhattunk érdekességeket.

A nap végén közös társasjátékozásra gyűltünk össze, ahol a kötetlen beszélgetések mellett tovább erősödött az Akadémia közösségi szelleme. Vasárnap reggel pedig értékeltük az elhangzottakat, megosztottuk gondolatainkat és levontuk a hétvége tanulságait.

Egy rendkívül inspiráló és tartalmas hétvégét tudhatunk magunk mögött, amely nemcsak szakmai fejlődést, hanem közösségi élményeket is hozott. Már most izgatottan várjuk a következő Tavaszi Akadémiát!