A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Tanuláskutató Intézetének delegációja 2025. február 3–6. között Ankarába látogatott, ahol szakmai találkozókon, panelbeszélgetéseken és kulturális programokon vettek részt.

A látogatás célja a magyar-török oktatási és kutatási együttműködések megerősítése, valamint az oktatási rendszerek összehasonlítása volt. A delegáció tagjai Setényi János igazgató, Fodor Richárd kutatásvezető és Fekete Áron projektmenedzser voltak, akik több kulcsfontosságú találkozón képviselték az MCC-t és a Tanuláskutató Intézetet.

Hivatalos találkozók és szakmai együttműködés

A látogatás első napján a küldöttség ellátogatott a Hacettepe Egyetemre, amely Törökország egyik vezető felsőoktatási intézménye. A delegációt Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, az egyetem rektora fogadta, aki részletesen bemutatta az intézmény szerkezetét, képzési kínálatát és nemzetközi együttműködéseit. Kiemelte, hogy a Hacettepe Egyetem egyike azon kevés török egyetemeknek, amelyek a világ 700 legjobb egyeteme között szerepelnek, és több területen is kiemelkedő helyet foglalnak el a globális rangsorokban.

A találkozón szó esett az MCC és a Hacettepe Egyetem lehetséges együttműködési területeiről. A török fél elsősorban a migrációs tanulmányok és a családpolitikai kutatások terén látott lehetőséget a közös munkára, míg az MCC képviselői a tehetséggondozás, a történelemoktatás és a digitális pedagógia témáit emelték ki mint stratégiai jelentőségű területeket.

A nap további részében a delegáció ellátogatott az Elnöki Könyvtárba, ahol betekintést nyerhettek egy modern, digitalizált archívum működésébe. Később találkoztak Ömer Faruk Yelkenci oktatásügyi miniszterhelyettessel, aki élénk érdeklődést mutatott az MCC oktatási programjai iránt, és biztosította a delegációt arról, hogy megosztják velük az új török felsőoktatási stratégiát.

Panelbeszélgetés: Az oktatás jövője

Február 5-én a Hacettepe Egyetemen került sor egy szakmai panelbeszélgetésre „Future of Education: Opportunities and Challenges” (Az oktatás jövője: lehetőségek és kihívások) címmel. A beszélgetés során a résztvevők az oktatás globális és regionális kihívásait vitatták meg.

A török előadók kiemelték a tanárképzés fejlesztésének fontosságát, különös tekintettel a menekült gyermekek oktatására, a digitális pedagógia alkalmazására és a mesterséges intelligencia oktatásban betöltött szerepére. Emellett szó esett a nemzeti identitás és kulturális értékek megőrzésének fontosságáról az oktatásban.

A magyar delegáció tagjai különböző szempontokból közelítették meg a témát:

Setényi János a tehetséggondozás stratégiai jelentőségéről beszélt, hangsúlyozva, hogy a modern technológiai versenyben kulcsfontosságú a fiatal tehetségek felismerése és támogatása. Rámutatott arra, hogy Európa versenyképességének megőrzéséhez elengedhetetlen az innovatív oktatási modellek alkalmazása.

Fodor Richárd a történelemoktatás szerepéről tartott előadást, bemutatva az MCC történettudományi projektjeit, különösen a Compass to History and Civic Education kezdeményezést, amely az európai és ázsiai történelemoktatás eltéréseit vizsgálja.

Fekete Áron a mesterséges intelligencia történelmi tanításban betöltött szerepét elemezte. Hangsúlyozta az MI előnyeit, például az interaktív történelmi forrásokhoz való hozzáférést és a kritikai gondolkodás fejlesztését, ugyanakkor rámutatott az etikai és technikai kihívásokra is.

Kulturális programok és a látogatás jelentősége

A szakmai programok mellett a delegáció kulturális élményekkel is gazdagodott. A látogatás egyik kiemelt eseménye Atatürk mauzóleumának, az Anıtkabirnak a megtekintése volt, amely a modern Törökország történelmének és nemzeti identitásának szimbolikus helyszíne. A magyar delegáció tagjai részletes tájékoztatást kaptak a török köztársaság alapítójának örökségéről, amely fontos inspirációt jelenthet az oktatás és történelemtudomány terén.

A négynapos látogatás sikeresen hozzájárult a magyar-török szakmai kapcsolatok elmélyítéséhez, és új lehetőségeket nyitott a közös kutatási és oktatási projektek számára. Az MCC és a Hacettepe Egyetem közötti együttműködés folytatására mindkét fél nyitottságot mutatott, különösen a tehetséggondozás, a történelemoktatás és a digitális pedagógia területén.